Wersja z większym kontrastem Biuletyn Informacji Publicznej ZSO w Skawinie Biuletyn Informacji Publicznej ZSO w Skawinie
Herb szkoły

Lekcja historii z Kingą Hałacińską

Korzystając z zaproszenia Pani Kingi Hałacińskiej, uczniowie Naszego Liceum już po raz trzeci mieli przyjemność uczestniczyć w niezwykłej lekcji historii, stanowiącej główny punkt dwudniowej wycieczki do Warszawy, która odbyła się w dniach 6 – 7 października 2015 roku.

Pani Kinga jest dziennikarką i wnuczką urodzonego w Skawinie pułkownika Andrzeja Hałacińskiego, żołnierza Legionów w czasie I wojny światowej, autora słów pieśni „My, Pierwsza Brygada”. Po sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku, pułkownik Hałaciński został aresztowany i następnie zamordowany w Katyniu w 1940 roku.

   Pierwszym punktem wycieczki był Sulejówek koło Warszawy. Naszym przewodnikiem po tym urokliwym miasteczku był Pan Jerzy Kochański – człowiek, przed którym miejscowość ta nie ma żadnych tajemnic. Jego barwna i pełna pasji opowieść o Jędrzeju Moraczewskim i Józefie Piłsudskim pozwoliła nam nie tylko poszerzyć wiedzę o tych ważnych postaciach, ale także poznać skomplikowane losy ich rodzin, tak mocno związanych z międzywojennym Sulejówkiem.. Uczestnicy wycieczki szczególnie długo pozostawali pod wrażeniem Dworku Milusin – obecnie siedziby Muzeum Józefa Piłsudskiego, zaś w okresie międzywojennym willi, w której mieszkał Marszałek wraz z małżonką i córkami.

   Naszym kolejnym celem stały się warszawskie Powązki, a dokładnie Cmentarz Wojskowy. Miejsce wyjątkowe, w którym zaduma nad przemijającym czasem i kruchością życia, łączy się z refleksją nad krętymi ścieżkami polskiej historii.

   Niezwykle pożywna i zdrowa obiado-kolacja w jednej z luksusowych warszawskich restauracji (KFC), pozwoliła wszystkim nabrać sił na wieczorną eskapadę po centrum miasta. Krakowskie Przedmieście, Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski czy Grób Nieznanego Żołnierza w światłach miejskiej iluminacji, czyli 'Warsaw by night'. To jeden z luźniejszych i bardziej spontanicznych momentów całej wycieczki, który był doskonałym wprowadzeniem do kulminacyjnego punktu pierwszego dnia – spotkania z Kingą Hałacińską. Niepowtarzalna lekcja historii, wobec której nikt nie potrafił pozostać obojętny. Rodzinne pamiątki, stare fotografie, obrazy były adekwatną ilustracją wzruszającej opowieści Pani Kingi o swoim Dziadku i całej swojej Rodzinie. Było to zarazem najlepsze chyba zwieńczenie tego długiego i niezwykle intensywnego dnia.

   Dzień drugi rozpoczęliśmy od wizyty w Cytadeli, w której mieści się siedziba Muzeum Katyńskiego. Oprowadzeni przez Panią Kustosz, odbyliśmy bardzo emocjonalną podróż w przeszłość do jednego z najtragiczniejszych wydarzeń polskiej historii – zbrodni katyńskiej. Nie udało nam się jej zrozumieć, bo tego okrucieństwa zrozumieć się po prostu nie da. Mając świeżo w pamięci opowieść Pani Kingi, wizyta w Muzeum Katyńskim była chyba najsmutniejszym, ale bardzo potrzebnym punktem naszej wycieczki.

   Nie mogło nas zabraknąć również w Muzeum Powstania Warszawskiego, które w nowoczesnym, multimedialnym przekazie przeniosło nas do wojennej Warszawy w 1944 roku. Zwiedzając to muzeum, każdy może się przekonać, co to znaczy „dotknąć historii”.

   Ograniczeni godziną odjazdu powrotnego pociągu, zdążyliśmy jeszcze odwiedzić Muzeum Wojska Polskiego – to cała historia polskiej wojskowości w pigułce. Przegląd umundurowania czy różnych rodzajów uzbrojenia, okazał się doskonałym ukoronowaniem naszego wyjazdu.

                                                                                                                               Andrzej Domagała

Galeria 

Uczestnicy wycieczki:

Mateusz Haranek, Agnieszka Markowicz, Karol Ludkiewicz, Klaudia Tobiasz, Maksymilian Mikosch, Piotr Sumera, Kinga Tyrka, Aleksandra Klasa (wszyscy z kl. 3 D)

Paulina Kościelny, Weronika Baran (z kl. 2A)

Opiekunowie:

Czesław Gąsiorowski, Andrzej Domagała