Wersja z większym kontrastem Biuletyn Informacji Publicznej ZSO w Skawinie Biuletyn Informacji Publicznej ZSO w Skawinie
Herb szkoły

MIĘDZYNARODOWA WYMIANA MŁODZIEŻYWymiana - Weimar 2018

Od 17 do 21 czerwca 2018 roku uczniowie LO uczestniczyli w wymianie z zaprzyjaźnionym Gimnazjum Alberta Einsteina w Sankt-Augustin. Spotkaliśmy się z koleżankami i kolegami z Niemiec po kilkuletniej przerwie, po raz pierwszy w nowej odsłonie. Tegoroczna edycja miała charakter wspólnych warsztatów pod hasłem „Kultura pamięci”.  Spotkaliśmy się w pół drogi – w Weimarze, mieście Goethego i Schillera. Oprócz warsztatów zwiedzaliśmy miasto i park zaprojektowany przez Goethego, byliśmy w byłym obozie koncentracyjnym – Buchenwald. Popołudniami i wieczorami relaksowaliśmy się grając w siatkówkę, spędzając wspólnie czas, śpiewając. Następna wymiana wkrótce!


Memories

GaleriaSille-le-Guillaume - 2019


Niedawno wróciliśmy  z tygodniowego pobytu we Fracji. Była to druga część wymiany z  Liceum P. Scarrona w Sille-le-Guillaume. Tym razem to my gościliśmy w domach naszych francuskich przyjaciół. Mieliśmy okazję poznać kulturę tego kraju, a także zobaczyć wiele ciekawych rzeczy. Zwiedziliśmy miejsca, które związane były z historią Błękitnej Armii, a  w miasteczku Sille złożyliśmy wieńce na grobach polskich żołnierzy. Spacerując brzegiem morza w Normandii, mogliśmy zobaczyć plażę, na której lądowali Alianci podczas II Wojny Światowej. Muzeum w Cean było dla nas historyczną podróżą do XX wieku oraz kluczem do zrozumienia wojny.

Znaleźliśmy też czas na zabawę. W pobliskim Le Mans spróbowaliśmy swoich sił w czymś z czego słynie to miasto, czyli w wyścigach. Może nie była to Formuła 1, ale gokarty też sprawiły nam dużo radości. Przy okazji odwiedziliśmy Muzeum Motoryzacji- raj dla miłośników szybkiej jazdy. Jeśli Francja to i Paryż. Zobaczyliśmy jego największe atrakcje: Łuk Triumfalny, Wieże Eiffla, Panteon i  Katedrę Notre Dame. Spędziliśmy też czas w szkole i zobaczyliśmy jak wyglądają francuskie lekcje. Wzięliśmy również udział w debacie i audycji radiowej na temat migracji w Europie. Były też warsztaty, wywiady, a na sam koniec prezentacja filmu, w który mieliśmy swój wkład. Była to dla nas wszystkich niezapomniana przygoda! Zdobyliśmy nowe doświadczenia, zawarliśmy znajomości i znaleźliśmy przyjaciół!  Wszystko w ramach projektu Erasmus+ poświęconego polskiej Błękitnej Armii i jej twórcy, gen. Józefowi Hallerowi. Inicjatorem projektu była strona francuska, natomiast partnerami- Stowarzyszenie „Razem dla Wszystkich” z Jurczyc, Gmina Skawina oraz LO im. M. Skłodowskiej-Curie.

Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z naszego wyjazdu.

 

Polsko - niemiecka wymiana młodzieży