Kwietniowy wyjazd do Niemiec był ostatnim z zaplanowanych w projekcie. Podobnie, jak w trakcie każdego z poprzednich spotkań, zajmowaliśmy się problemami nierówności płci i dezinformacji, tym razem przez pryzmat filmu. Naszym zadaniem było przygotowanie i przeprowadzenie wywiadów oraz zrobienie filmu w technice slow motion. Wszystko odbywało się pod okiem profesjonalnych filmowców. Oprócz wspomnianych warsztatów, które były zorganizowane w partnerskiej szkole w Kirchheim, mieliśmy okazję poznać nieco kulturę, tradycje i trochę historii Bawarii i Niemiec. Odwiedziliśmy więc Ratyzbonę, zabytkowe, klimatyczne miasto nad Dunajem, znajdujące sie niedaleko Monachium, które urzekło nas swoją atmosferą, piękną architekturą i ciekawą historią. Tutaj poznawaliśmy historię Bawarii. Z kolei w Monachium, w Centrum Dokumentacji Nazizmu wysłuchaliśmy wykładu o najnowszej historii Niemiec. Ponadto złożyliśmy wizytę w miejscu szczególnym dla kultury niemieckiej, w mauzoleum Walhalla, w którym zgromadzone są popiersia szczególnie zasłużonych niemieckojęzycznych ludzi nauki, sztuki, kultury i innych dziedzin życia. Jako że ta część projektu realizowana była z perspektywy filmowej, aby nabrać nieco dystansu i oderwać się od zadań projektowych, odwiedziliśmy Bawarskie Studio Filmowe, którego zwiedzanie mogło skojarzyć się niektórym z wczesnym dzieciństwem. To tu przecież powstał niezapomniany film „The NeverEnding Story”. A w ramach odpoczynku w nieco bardziej współczesnym wydaniu wybraliśmy się całą grupą do kina. „Zimowe przesilenie” świetnie wpisało się w nasz projekt!
Jak zwykle w trakcie projektu Erasmus+ sporo czasu spędziliśmy w rodzinach. To było niepowtarzalne doświadczenie. Spotkaliśmy się z naszymi parterami po rocznej przerwie, oni przecież gościli w naszych domach prawie rok temu.
Niestety, projekt dobiega końca. Pobytem w Niemczech zamknęliśmy część wyjazdową, teraz czas na podsumowania i… wspomnienia. Zapraszamy zatem do oglądania zdjęć, relacji i filmiku!